Az izzadás, így a lábizzadás is természetes folyamat. Fontos szerepe van a hőháztartásban és a méregtelenítésben. A túlzott mértékű lábizzadás azonban igen zavaró lehet nemcsak a kellemetlen lábszag, hanem a csúszkáló cipő és az általa okozott hámsérülések, berepedezések, fertőzésekmiatt.
A láb túlzott mértékű izzadását orvosi nyelven hyperhidrosisnak nevezzük.
Az okozza, hogy a verejtékmirigyek rendellenesen, túlzottan működnek. Főként akkor válik problémává, ha a verejtékben található anyagok érintkezésbe kerülnek azokkal az ártalmatlan baktériumokkal vagy esetleg gombákkal, amelyek a bőrfelületen találhatóak. Ettől megváltoznak a verejtékben lévő anyagok és csak ekkor alakul ki a kellemetlen szag. Ezt megelőzően a verejték önmagában teljesen szagtalan. Nem biztos, hogy betegségről van szó, lehet, hogy csak egy átmeneti állapotról, amely együtt jár a kellemetlen jelenséggel.
A lábizzadás okai
•Hormonális probléma
Anyagcsere-probléma és enyhe pajzsmirigy-túlműködés jele is lehet a talp fokozott izzadása. Utóbbi esetében a túl sok hormon miatt felgyorsul az anyagcsere. Ha a lábizzadástól és a kellemetlen szagoktól nemcsak önmagukban szenved, hanem társul hozzájuk fogyás, hőemelkedés, kézremegés és szapora szívverés is, akkor érdemes az endokrinológust felkeresni, mert esélye van a hormonzavarnak.
•Örökletes
Feltételezhető, hogy a hyperhidrosis örökletes, a szimpatikus idegrendszer fokozott működével van összefüggésben. Persze vannak, akik azért izzadnak hevesen, mert valamilyen betegségben szenvednek (hyperthyroidis, anaemia), vagy csak túlsúlyosak, de általában sokkal egyszerűbb eset áll a jelenség mögött.
•Diabétesz
A cukorbetegség egyik kísérő tünete is lehet a lábizzadás. Az inzulinhatás miatt fennálló anyagcsere-problémák miatt nő a fertőzéshajlam. A magas cukortartalom miatt a bőr rétege és felszíne is táptalaja lehet a gombáknak és baktériumoknak, ezzel együtt a fertőzéseknek is. Az immunrendszer károsodása miatt intenzívebb lehet a rossz szagú verejtékezés a lábon. Egyszerű vérvizsgálattal kilehet zárni a diabéteszt, és akkor nem kell aggódni a súlyosabb kór miatt.
•Lelki eredetű probléma
A talpon úgynevezett ekkrin mirigyek vannak, amelyek a normális hőszabályozástól függetlenül, szorongás vagy lelki krízis, stressz hatására is beindulhatnak.
Ha elmúlt a szorongás és a jelenség továbbra is fennáll, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy kizárja a gombás fertőzést és kivizsgálja az izzadás okát.
•Vírusok okozta bőrbetegségek
A lábszag kialakulásához a nem megfelelő lábhigiénia is hozzájárulhat: ha valakinek nagyon sok a bőrkeményedés a lábán, vagyis felhalmozódnak a lábán az elhalt hámsejtek, az a baktériumok számának növekedésével is együtt járhat. A rendszeres lábápolás hozzájárulhat ahhoz, hogy a lábszaggal se kelljen megküzdenünk.
Tippek lábizzadás és a lábszag ellen
Az izzadás mérséklésére és a következmények (lábszag, gombásodás, ekcéma) megelőzésére azonban van lehetőség. Mit tehet ennek érdekében? Összeszedtem az eddigi összes ismert módszert.
Viselet
•Naponta cseréljen zoknit! Természetes anyagú zoknit viseljen, kerülje a szintetikus anyagokat! A természetes anyagokból, például pamutból készült zoknik levegőzni engedik a bőrt és könnyebben felszívják a nedvességet.
•Kerülje a nylonharisnya viselését!
•Próbáljon kevesebbet lenni zárt cipőben és olyan cipőket, lábbeliket hordjon, amelyek anyaga légáteresztő (pl.: bőr, lenvászon), és így segíti a párát távozni és engedi a bőrt szellőzni.
•Szórjon egy kevés illatosított hintőport a cipőjébe, hogy felszívja a nedvességet. Vagy használjon szódabikarbónát. A szódabikarbóna rendkívül jó gombaölő és szagtalanító.
•A cipőket viselés után szellőztesse ki, hagyja megszáradni.
Ápolás
•A gondos ápolás és higiénia elengedhetetlen! Mindennap mossa meg a lábait antiszeptikus szappannal és vízzel, a vízhez adjon tölgyfakéregből, zsályából vagy rózsafából készült főzetet.
•A fekete teában található savak segíthetnek elpusztítani azokat a baktériumokat, melyek a lábunkon élősködnek és a kellemetlen szagokért felelősek. A tea vegyületei emellett pórusösszehúzó hatással is rendelkeznek, vagyis a teás lábfürdő hatására kevesebbet fog izzadni a lábunk. Készítsünk egy igen erős fekete teát, higítsuk fel, majd áztassuk ebben a lábunkat legalább 20 percig.
•A rendszeres hideg-meleg váltó lábfürdő is jótékony hatású. Utána törölje szárazra a lábait, beleértve a lábujjak közötti területeket is.
•Nedvesítsen be egy rongyot langyos teafaolajos vízzel (lehet levendulaolaj és menta is) borogassa be vele a lábát (fáradt lábfejen élénkítő hatású). A teafaolaj fertőtlenítő hatású és kellemes illatot biztosít, csak sajnos nem egész napra!
•Az ecet (különösen az almaecet) olyan savas környezetet hoz létre, melyben a baktériumok nem tudnak túlélni, illetve szaporodni. Készítsünk keveréket egy csésze almaecetből és 6 csésze meleg vízből. Áztassuk ebbe a keverékbe a lábunkat 15 percig, majd nagyon alaposan mossuk meg a lábunkat szappanos vízzel.
•Törölje át a lábfejét egy vodkával vagy bármilyen erős alkohollal (lehet gyógyszertári is) átitatott vattával, ugyanis az alkohol elpusztítja a szagért felelős baktériumokat és szárítja az azokat éltető nyirkos környezetet. Emellett fertőtlenít is.
Életmód
•Sportoljon rendszeresen! A fizikai aktivitásból eredő gyakori izzadás hozzájárul a verejtéktermelés mértékének csökkenéséhez.
•Az edző- vagy tornacipőt öblítse ki ecetes vízzel.
•Folytasson egészséges életmódot! Kerülje az alkoholt, a kávét és a dohányzást! Ügyeljen a rendszeres folyadékpótlásra, ami elsősorban víz legyen.
•Használjon speciális talpbetétet. A gyártók kifejezetten olyan talpbetéteket gyártanak, amik kordában tartják a nedvességet. Az alumínium-klorid tartalmuknak köszönhetően megelőzik a kellemetlen szagokat is. Ezek a betétek többször is felhasználhatók.
•Alkalmazhat antiszeptikus púdert, krémet vagy izzadásgátló hatóanyagú lábspray-t.
•Készíthet házi szagtalanító lábsprayt is! Nem kell hozzá más, mint 20 ml alkohol vagy vodka, 80 ml desztillált víz, 10 csepp teafaolaj, 10 csepp mentaolaj és 5 csepp zsályaolaj. Az elkészítése roppant egyszerű: az illóolajokat keverje jól össze az alkohollal, utána adja hozzá a vizet. Használat előtt mindig rázza össze a mixet a flakonban! Használhatja lábfeje szagmentesítésére és cipőjét is bepermetezheti vele. Használat után várja meg, míg megszárad lába/cipője.
Tipp: Készítsen többet a keverékből, és egy egészen kicsi flakont is töltsön meg vele. Így mindenhova magával viheti a lábfrissítőjét.
Az előbbi módszerek az erősen izzadékony, de egészséges láb esetén válhatnak be. Ha a lábszag makacsul kitart, elképzelhető, hogy már kialakult gombás fertőzés okozza, amit már csak szakember tud elhárítani. Akkor is érdemes felkeresni az orvost, ha valóban rendkívüli mértékben izzad a lába, mert valószínűsíthető, hogy ekkor már nem helyi kezelésre van szüksége. Ha a kóros izzadás valamilyen betegség tünete, velejárója, akkor először is magát a betegséget kell kezelni. Ha túlzott és/vagy zavaró verejtékezést tapasztal, keresse fel kezelőorvosát, hogy kiderítsék a héttérben álló okokat és megtalálják, illetve mielőbb elkezdhessék alkalmazni a megfelelő gyógymódot.